Skandynawia Wyspy Owcze

Wyspy Owcze | Vágar

13 stycznia, 2020

Wyspy Owcze | wyspa Vágar

Trudno ją przeoczyć. To właśnie tam znajduje się farerskie lotnisko, to z niej odpływają promy na popularną Mykines, na niej kryje się też najbardziej znany wodospad – Múlafossur i równie popularne jezioro „zawieszone” nad oceanem – Sørvágsvatn. Pełna atrakcji, a jednak dużo spokojniejsza i w krajobrazie łagodniejsza niż jej sąsiedzi.

wyspy owcze vagar widok na mykines rib

 

Bøur

Często zadaję sobie pytanie „które miejsce na Wyspach Owczych podobało mi się najbardziej”, i nie ma na nie dobrej odpowiedzi, bo każda część archipelagu miała swój wyjątkowy charakter, ale też często przy tym pytaniu moje myśli uciekają w stronę Bøur. Małe niepozorne miasteczko, o którym nie mogę przestać myśleć. Jeden z piękniejszych widoków na inne wyspy, czarna plaża, typowe domy z trawiastymi dachami i ich mili mieszkańcy, i nasz psi przewodnik, który gdy tylko spotkał nas na wzgórzu nie odstępował nas aż do końca, oprowadzając po wszystkich kolejnych uliczkach. Tyle wystarczyło, żeby zupełnie się zakochać.

Wyspy owcze Vágar Bøur domyWyspy owcze Vágar Bøur pies border collieWyspy owcze Vágar Bøur czarna plażaWyspy owcze Vágar Bøur czarna plaża piasekWyspy owcze Vágar Bøur

 

Gásadalur

Pocztówkowe, trochę nierzeczywiste, bo kiedy w końcu stoisz przed tym widokiem, który widziałeś setki razy na zdjęciach, to trochę trudno uwierzyć, że naprawdę tam jesteś. Miejsce, w którym dobrze czuć farerską izolację. Miasteczko w dolinie, z trzech stron odgrodzone górami, dopiero kilka lat temu połączone z resztą wysp tunelem. Warto przyjrzeć się jak wygląda z perspektywy wody – wybierając się promem na Mykines płyniemy obok, wtedy łatwiej zrozumieć jego odosobnienie i to, jak trudne musiało być tam życie „przed tunelem”. *Dla nas to też miejsce największego zaskoczenia na wyspach, kiedy w tym cichym pustym krajobrazie przypadkowo spotkaliśmy też hałaśliwy klub lokalnych harleyowców!

Wyspy owcze Vágar wodospad Gasadalur Mulafossur

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply